Dane osobowe dzieci gościa hotelowego

Agnieszka Wasilewska        06 maja 2016        6 komentarzy

Często powtarzającym się pytaniem jest pytanie o możliwość sprawdzenia danych osobowych dziecka, osoby małoletniej towarzyszącej gościowi hotelowemu. Recepcjoniści zastanawiają się, czy można sprawdzić tożsamość dziecka i prawo gościa do opieki nad dzieckiem.

We wpisie Ochrona danych osobowych w hotelu – jakie dane osobowe może zbierać hotel pisałam, że hotel może żądać od gościa podania jedynie tych danych, które są niezbędne dla jego identyfikacji i świadczenia usług.

Niestety więc, obowiązujące prawo nie zezwala na sprawdzenie przez hotel danych osobowych dziecka, towarzyszącego klientowi. Nie ma podstawy prawnej dla identyfikacji nieletnich, przebywających z gościem hotelowym. Stanowisko to potwierdził Generalny Inspektor Danych Osobowych, zwracając jednak uwagę, że Polska Izba Hotelarstwa wskazywała na konieczność identyfikacji nieletnich przebywających w obiektach hotelarskich.

Taka sytuacja może godzić w bezpieczeństwo dzieci. Sposobem postępowania w razie uzasadnionego podejrzenia popełnienia lub możliwości popełnienia przestępstwa jest powiadomienie Policji. Niestety życie dostarcza przykładów, w których trudno podjąć decyzję co do takiego działania, pracownicy hoteli obawiają się skierowania Policji do gościa hotelowego, który może tylko podróżuje z własnym dzieckiem. W obowiązującym stanie prawnym wstępna identyfikacja zagrożeń dziecka złożona została w ręce pracowników hoteli, innych gości i tp. Może więc istnieje potrzeba zmiany prawa i wprowadzenia przepisów umożliwiających identyfikację dziecka, przebywającego w towarzystwie gościa hotelowego? 

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Daniel Anweiler maj 6, 2016 o 20:08

Bardzo ważny problem. Rzeczywiście konieczna jest regulacja prawna.

Odpowiedz

Agnieszka Wasilewska maj 9, 2016 o 11:38

Dziękuję za komentarz. Sprawa na pewno kontrowersyjna i ważna.

Odpowiedz

Renata Robaszewska maj 13, 2016 o 19:00

Temat bardzo istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa dzieci. Zastanawiam się, na jakiej podstawie możliwe byłoby ustalanie danych dziecka, jeśli nie posiada paszportu lub dowodu osobistego.

Odpowiedz

Agnieszka Wasilewska maj 16, 2016 o 11:50

Też się nad tym zastanawiam. Paszport dla dziecka, które podróżuje z dorosłym byłby pomocny. Istnieje jeszcze książeczka zdrowia, z tym że nie jest ona dokumentem tożsamości, czy odpisy skrócone aktu urodzenia – na ich podstawie można ustalić wiek, dane dziecka i pokrewieństwo z opiekunem. Temat wymaga moim zdaniem rozwiązania prawnego.

Odpowiedz

Renata Robaszewska maj 16, 2016 o 18:15

Brak zdjęcia w tych dokumentach mógłby jednak wpłynąć na niespełnienie głównego celu – czyli możliwości weryfikacji, czy dziecko przebywające w hotelu jest tym samym dzieckiem, dla którego wystawiono dokument.

Odpowiedz

Agnieszka Wasilewska maj 16, 2016 o 18:36

Pozostaje więc paszport, albo dowód osobisty. Tak jak wspomniałam temat jest trudny i budzi kontrowersje. W chwili obecnej nie ma uregulowań prawnych w tym względzie, pozostaje mieć nadzieję, że ustawodawca zadba o sensowne rozwiązanie problemu. Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawna Agnieszka Wasilewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Agnieszka Wasilewska z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem [email protected]

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: