Forma prowadzenia działalności hotelarskiej

Agnieszka Wasilewska        15 kwietnia 2016        Komentarze (0)

Dzisiejszy wpis poświęcę osobom, które dopiero zamierzają prowadzić działalność, polegającą na prowadzeniu hotelu, motelu, pensjonatu lub innego podobnego obiektu noclegowego i zadają sobie pytanie jak założyć działalność hotelarską, jak otworzyć hotel, pensjonat. Jedną z pierwszych czynności, poza wyborem lub wybudowaniem budynku hotelu, czy pensjonatu i jego wyposażeniem, przygotowaniem na przyjęcie gości, jest wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej.

Co do zasady działalność hotelarska może być prowadzona w każdej z dopuszczalnych form:

jednoosobowa działalność gospodarcza – rejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (szczegóły tutaj)

spółka cywilna, tj. umowa uregulowana w art. 860 i następnym kodeksu cywilnego (szczegóły tutaj)

spółki osobowe (jawne i komandytowe – szczegóły tutaj oraz komandytowo-akcyjne, poza spółka partnerską, która zarezerwowana jest dla niektórych wolnych zawodów)

– oraz spółki kapitałowe (akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością).

Spółki osobowe i kapitałowe podlegają rejestracji w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (więcej tutaj).

Wybór jednej z powyższych form zależy od kilku przesłanek. Przede wszystkim, jeżeli działalność prowadzona będzie przez jedną osobę, nie są przewidywani wspólnicy, wybór ogranicza się do działalności gospodarczej lub jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej. Jeżeli działalność prowadzić będą co najmniej dwie osoby, dwóch wspólników – wybór jest szerszy: od spółki cywilnej osób prowadzących działalność gospodarczą (której osobiście nie polecam, ze względu na osobistą odpowiedzialność wspólników, którzy mogą zaciągnąć samodzielnie  zobowiązania), poprzez spółki osobowe i kapitałowe.

Drugą przesłanką jest skala działalności i związane z tym obowiązki i odpowiedzialność. Działalność gospodarcza jest najprostsza, najmniej sformalizowana i najtańsza (przykładowo jeśli chodzi o prowadzenie księgowości). Minusem jest jednak odpowiedzialność osobistym majątkiem za zobowiązania wynikające z działalności. Odpowiedzialność jest jedynie subsydiarna w spółkach osobowych (tzn. wierzyciel ma prawo sięgnąć po mienie jednego ze wspólników dopiero wtedy, gdy niemożliwa będzie egzekucja z majątku spółki), zaś w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Formą łącząca w sobie elementy spółki osobowej z ograniczeniem odpowiedzialności jest spółka komandytowa, w której komplementariuszem, czyli wspólnikiem ponoszącym odpowiedzialność za zobowiązania jest spółka z ograniczona odpowiedzialnością.

Kolejną przesłanką jest forma rozliczeń z fiskusem, jednak jest to temat obszerny i postaram się do niego powrócić w dalszych wpisach.

Wybór formy prowadzenia działalności jest sprawą niezwykle ważną i zależy od wielu skomplikowanych przesłanek, zależnych od każdego indywidualnego przypadku i z tego względu zalecane jest skonsultowanie tej decyzji z prawnikiem.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawna Agnieszka Wasilewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Agnieszka Wasilewska z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem [email protected]

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: