Dzisiejszy wpis poświęcę osobom, które dopiero zamierzają prowadzić działalność, polegającą na prowadzeniu hotelu, motelu, pensjonatu lub innego podobnego obiektu noclegowego i zadają sobie pytanie jak założyć działalność hotelarską, jak otworzyć hotel, pensjonat. Jedną z pierwszych czynności, poza wyborem lub wybudowaniem budynku hotelu, czy pensjonatu i jego wyposażeniem, przygotowaniem na przyjęcie gości, jest wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej.
Co do zasady działalność hotelarska może być prowadzona w każdej z dopuszczalnych form:
– jednoosobowa działalność gospodarcza – rejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (szczegóły tutaj)
– spółka cywilna, tj. umowa uregulowana w art. 860 i następnym kodeksu cywilnego (szczegóły tutaj)
– spółki osobowe (jawne i komandytowe – szczegóły tutaj oraz komandytowo-akcyjne, poza spółka partnerską, która zarezerwowana jest dla niektórych wolnych zawodów)
– oraz spółki kapitałowe (akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością).
Spółki osobowe i kapitałowe podlegają rejestracji w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (więcej tutaj).
Wybór jednej z powyższych form zależy od kilku przesłanek. Przede wszystkim, jeżeli działalność prowadzona będzie przez jedną osobę, nie są przewidywani wspólnicy, wybór ogranicza się do działalności gospodarczej lub jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej. Jeżeli działalność prowadzić będą co najmniej dwie osoby, dwóch wspólników – wybór jest szerszy: od spółki cywilnej osób prowadzących działalność gospodarczą (której osobiście nie polecam, ze względu na osobistą odpowiedzialność wspólników, którzy mogą zaciągnąć samodzielnie zobowiązania), poprzez spółki osobowe i kapitałowe.
Drugą przesłanką jest skala działalności i związane z tym obowiązki i odpowiedzialność. Działalność gospodarcza jest najprostsza, najmniej sformalizowana i najtańsza (przykładowo jeśli chodzi o prowadzenie księgowości). Minusem jest jednak odpowiedzialność osobistym majątkiem za zobowiązania wynikające z działalności. Odpowiedzialność jest jedynie subsydiarna w spółkach osobowych (tzn. wierzyciel ma prawo sięgnąć po mienie jednego ze wspólników dopiero wtedy, gdy niemożliwa będzie egzekucja z majątku spółki), zaś w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Formą łącząca w sobie elementy spółki osobowej z ograniczeniem odpowiedzialności jest spółka komandytowa, w której komplementariuszem, czyli wspólnikiem ponoszącym odpowiedzialność za zobowiązania jest spółka z ograniczona odpowiedzialnością.
Kolejną przesłanką jest forma rozliczeń z fiskusem, jednak jest to temat obszerny i postaram się do niego powrócić w dalszych wpisach.
Wybór formy prowadzenia działalności jest sprawą niezwykle ważną i zależy od wielu skomplikowanych przesłanek, zależnych od każdego indywidualnego przypadku i z tego względu zalecane jest skonsultowanie tej decyzji z prawnikiem.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }