Kategoryzacja obiektów hotelarskich

Agnieszka Wasilewska        18 marca 2016        2 komentarze

W poprzednim wpisie „Nazwa hotel, motel, pensjonat nie dla każdego” omawiałam używanie nazwy hotel, motel, pensjonat. Wskazana w tym artykule zasada, że nazwy rodzajów obiektów hotelarskich podlegają ochronie prawnej i mogą być stosowane wyłącznie w odniesieniu do obiektów hotelarskich w rozumieniu ustawy o usługach turystycznych odnosi się również do oznaczenia kategorii obiektu. Co to oznacza?

W uproszczeniu kategoryzacja to tzw. gwiazdki.

Ustawa o usługach turystycznych ustala dla:

  • hoteli, moteli i pensjonatów – pięć kategorii oznaczonych gwiazdkami;
  • kempingów (campingów) – cztery kategorie oznaczone gwiazdkami;
  • domów wycieczkowych i schronisk młodzieżowych – trzy kategorie oznaczone cyframi rzymskimi.

Kategorię obiektu nadaje również marszałek województwa, analogicznie do zaszeregowania do danego rodzaju obiektu hotelarskiego (czyli przykładowo hotelu, pensjonatu). Również sankcje za podawanie innej kategoryzacji niż przyznana danemu obiektowi będą podobne do sankcji posługiwania się bezprawnie nazwą obiektu.

Wymagania dla poszczególnych rodzajów i kategorii obiektów hotelarskich co do wyposażenia oraz zakresu świadczonych usług, w tym usług gastronomicznych oraz warunki dopuszczenia odstępstw od tych wymagań, ze szczególnym uwzględnieniem wymagań w zakresie:

  1. zewnętrznych elementów zagospodarowania i urządzenia,
  2. instalacji i urządzeń technicznych,
  3. podstawowych elementów dotyczących funkcji, programu obsługowego i użyteczności obiektu,
  4. części mieszkalnej,
  5. oferty usług podstawowych i uzupełniających

określa rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marzena grudzień 23, 2016 o 09:11

Jakie są wymagania dla Hotelu 3 gwiazdkowego jeżeli chodzi o TV w pokojach-jaki klient musi mieć dostęp(jaki zakres kanałów)
Pozdrawiam
M

Odpowiedz

Agnieszka Wasilewska grudzień 23, 2016 o 14:56

Dzień Dobry. Kwestie wymogów w hotelach 3-gwiazdkowych reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki w Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r.w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie. Wskazuje ono na konieczność zapewnienia w pokojach instalacji umożliwiającej odbiór programów telewizyjnych. Nie zostało skonkretyzowane, jakie kanały mają być odbierane w pokojach. Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawna Agnieszka Wasilewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Agnieszka Wasilewska z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro[email protected]

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: