Krajowy Rejestr Sądowy

Agnieszka Wasilewska        09 lutego 2017        Komentarze (0)

We wpisie Jak założyć działalność gospodarczą pisałam o zakładaniu działalności gospodarczej, prowadzonej przez jednego przedsiębiorcę.

Z innych moich wpisów wiesz już, że działalność gospodarczą można prowadzić również w formie spółki prawa handlowego: Forma prowadzenia działalności hotelarskiej

Jeśli chciałbyś założyć spółkę i w ten sposób prowadzić działalność gospodarczą (również hotelarską) musisz przede wszystkim podpisać umowę spółki. O formie umowy, jej treści i wymogach przy różnych rodzajach spółek napiszę w odrębnym wpisie.

Po zawarciu umowy spółki konieczne jest zarejestrowanie spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) – Rejestrze Przedsiębiorców. Zadaniem KRS jest udostępnienie informacji o statusie prawnym zarejestrowanego podmiotu, jego adresie, zmianach umowy spółki,  jego reprezentacji i td. Rejestr jest jawny – każdy ma prawo zapoznać się z danymi wpisanymi do rejestru. KRS spółki można sprawdzić również w Internecie pod adresem: https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu

Zarejestrować spółkę w KRS można drogą elektroniczną bądź tradycyjnie, składając wniosek w sekretariacie sądu albo wysyłając pocztą. System teleinformatyczny do rejestracji dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl). Rejestrując spółkę przez Internet musisz skorzystać z udostępnionego wzorca umowy.

Przy składaniu wniosku w formie tradycyjnej w Sądzie musisz pamiętać, że wymaga on wypełnienia specjalnych formularzy, również dostępnych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości i w sądach rejestrowych. Do formularzy należy dołączyć odpowiednie załączniki, przykładowo umowę spółki, listę wspólników, dowód uiszczenia opłaty sądowej i za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym i inne. Szczegółowo opiszę tą procedurę przy omawianiu rejestracji poszczególnych spółek.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawna Agnieszka Wasilewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Agnieszka Wasilewska z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem [email protected]

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: