Nazwa hotel, motel, pensjonat nie dla każdego

Agnieszka Wasilewska        15 marca 2016        3 komentarze

W trakcie moich podróży spotykałam się z praktyką używania w nazwie słowa ‚hotel’ lub ‚motel’, czy też ‚pensjonat’ przez obiekty, które nie spełniały wymagań z ustawy o usługach turystycznych i nie były wpisane do ewidencji, prowadzonej przez marszałka województwa. Kiedy można używać nazwy hotel, motel, pensjonat? Czy należy spełnić jakieś wymagania? Co grozi za używanie tych nazw przez obiekty nie spełniające wymogów?

Ustawa o usługach turystycznych wprowadza definicje kilku obiektów hotelarskich, między innymi:

  • hoteli – zgodnie z ustawą to obiekty posiadające co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych, świadczące szeroki zakres usług związanych z pobytem klientów;
  • moteli – to według ustawy obiekty położone przy drogach, dysponujące parkingiem, posiadające co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych;
  • pensjonatów – obiekty posiadające co najmniej 7 pokoi, świadczące dla swoich klientów całodzienne wyżywienie.

Zaszeregowania obiektów hotelarskich do poszczególnych rodzajów dokonuje marszałek województwa właściwy ze względu na miejsce położenia obiektu hotelarskiego, który również nadaje kategorię oraz prowadzi ewidencję obiektów. Przed rozpoczęciem świadczenia usług hotelarskich w obiekcie hotelarskim, czyli przykładowo w hotelu, motelu, pensjonacie, przedsiębiorca jest obowiązany uzyskać zaszeregowanie tego obiektu do odpowiedniego rodzaju i kategorii. Należy więc złożyć odpowiedni wniosek i uzyskać decyzję administracyjną marszałka województwa.

Ustawa o usługach turystycznych wprowadza w tym zakresie ważną zasadę. Nazwy rodzajów i oznaczenia kategorii obiektów hotelarskich podlegają ochronie prawnej i mogą być stosowane wyłącznie w odniesieniu do obiektów hotelarskich w rozumieniu tej ustawy. Problem sankcji za posługiwanie się nazwami obiektów hotelarskich, jak hotel, motel, czy pensjonat jest złożony. Z tego względu sankcje za używanie tych nazw przez obiekty nie spełniające wymogów omówię w osobnym artykule. Przedsiębiorcy stosują różne uniki, aby uniknąć kar za posługiwanie się taką nazwą bez uprawnień, co nie zawsze pozwala osiągnąć zamierzony cel. Tym również zajmę się w kolejnych wpisach.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Stanisław Puszczyk wrzesień 27, 2017 o 11:46

Zawsze miałem problem. Nie wiedziałem czym to się różni. Wszystko nazywałem hotelem, ale teraz będę wiedzieć. Dzięki i pozdrawiam!

Odpowiedz

Asia grudzień 15, 2017 o 12:15

Czy spotkała się Pani z odwrotną sytuacją: tzn. gdy obiekt ewidentnie będący „hotelem” (15 pokoi 2 i 1 os.) uporczywie nazywany jest „pensjonatem” (dodatkowo z funkcją służby zdrowia)?
Wyprzedzając pytanie dopowiem, że korzyść klienta polegała na interpretacji Miejscowego Planu Zagospodarowania przestrzennego, który hotelu nie dopuszczał, a jedynie usługi zdrowia…..
Czy „funkcja hotelowa” przypisana jest do wszystkich obiektów świadczących usługę noclegową?
czy dopiero odpowiednie decyzje „nazywają…” obiekt?
pozdrawiam. AB

Odpowiedz

Agnieszka Wasilewska grudzień 27, 2017 o 14:37

Ciekawy temat, jednak wymagający głębszej analizy, również dokumentów i indywidualnej porady prawnej, nie jest możliwe rzetelne odniesienie się do niego w komentarzu w blogu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawna Agnieszka Wasilewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Agnieszka Wasilewska z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem [email protected]

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: