Opłaty na rzecz SAWP, ZAIKS, STOART i innych organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi

Agnieszka Wasilewska        11 marca 2016        12 komentarzy

Niedawno przeprowadziłam rozmowę z moim Klientem, który prowadzi niewielki obiekt w górach, oferujący pokoje. Klient zadzwonił zaniepokojony korespondencją z SAWP, w której przedstawiciel tej organizacji informował Go o konieczności zawarcia umowy i uiszczania opłaty za używanie telewizorów w pokojach. Oczywiście pytanie Klienta brzmiało: „Czy naprawdę jestem zobowiązany płacić tej organizacji?”.

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych obliguje każdy podmiot gospodarczy, wykorzystujący w swojej działalności fonogramy i wideogramy, do odprowadzania opłat z tytułu ich eksploatacji do organizacji zbiorowego zarządzania, reprezentujących twórców, wykonawców i producentów. Taką organizacją jest właśnie SAWP, ale również znany nam wszystkim ZAIKS, STOART, ZPAV i wiele innych.

Obecnie dominującym jest stanowisko, iż umieszczenie odbiorników radiowych, telewizyjnych lub odtwarzanie muzyki w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z osiąganiem korzyści majątkowych, albowiem wpływa to na atrakcyjność oferty, podwyższa standard usług i wpływa bezpośrednio na uzyskanie przychodów. Podmiot gospodarczy, odtwarzając programy radiowe lub muzykę w miejscu świadczenia usług, czy udostępniając w pokojach hotelowych i innych publicznie dostępnych miejscach telewizory, zobowiązany jest więc do uiszczania opłat na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził: „prywatny charakter pokoi hotelowych jest bez znaczenia; klienci bowiem zmieniają się co kilka lub kilkanaście dni. Ich liczba jest na tyle duża, że można ich uznać za publiczność, która ma potencjalny dostęp do programów i audycji emitowanych przez nośniki dźwięku umieszczone w pokojach. Jeśli zatem goście korzystają z odbiorników radiowotelewizyjnych w pokojach lub w innych miejscach na terenie ośrodka, wówczas mamy do czynienia z publicznym udostępnianiem” (wyrok z dnia 07.12.2006 r., sygn. akt: C-306/06, SGAE p-ko Rafaels Hoteles SA).

Co więcej, jeden przedsiębiorca, jeden hotel lub pensjonat, jest zobowiązany do uiszczania opłat na rzecz kilku, różnych organizacji. Do chwili obecnej nie ustanowiono jednej organizacji zbiorowego zarządu prawami autorskimi i pokrewnymi jako uprawnionej, w imieniu pozostałych, do poboru opłat z tytułu praw autorskich i pokrewnych. Szerzej pisałam o problemie w artykule Zmiany w sposobie pobierania opłat na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi

Mój Klient, którego sytuację opisałam we wstępie, jak okazało się, nie oferował pokoi wyposażonych w telewizory lub radia, nie umieszczał ich również w miejscach ogólnodostępnych. Nie musi więc uiszczać opłat. Niestety wielu przedsiębiorców, prowadzących hotele, w celu spełnienia wymogów kategoryzacji zmuszonych jest zapewniać gościom hotelowym odbiorniki telewizyjne w pokojach. W takiej sytuacji prawo obliguje ich również do uiszczania opłat na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, co więcej niezależnie od uiszczania abonamentu radiowo-telewizyjnego.

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Michał maj 19, 2016 o 10:18

Witam
Całkowicie sie z Panią zgadza, że opłat należy dokonywać. Choć dla hotelu są to bardzo duże koszty stałe, o których często właściele zapominają przy planowaniu inwestycji i jej budżetowaniu.
Jedynie w częściach ogólnodostępnych można te koszty ograniczyć.
Serdecznie pozdrawiam
Michał Całka
Doradca hotelowy

Odpowiedz

Agnieszka Wasilewska maj 19, 2016 o 10:42

Dziękuję za komentarz. Rzeczywiście w częściach ogólnodostępnych, jak hol, recepcja możliwe jest korzystanie przykładowo z muzyki ze specjalną licencją – należy jednak zwrócić uwagę, czy upoważnia ona również do użytku w celach komercyjnych. Co do pokoi hotelowych przeważa stanowisko, że niestety konieczne jest wnoszenie opłat, ale orzecznictwo może się zmienić 🙂 Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Listopad 7, 2017 o 23:24

Witam, a czy w dobie internetu rzeczywiście TV w pokojach hotelowych są niezbędne? Może, żeby ominąć te niemałe koszty wystarczyłoby w każdym pokoju umożliwić korzystanie z internetu zamiast z TV, zwłaszcza z tendencyjną obecnie TVP?
Co Pani prawnik sądzi o takim rozwiązaniu?
W momencie, gdy gość hotelowy będzie korzystał z internetu nie powinno to podlegać raczej żadnym opłatom.

Odpowiedz

Agnieszka Wasilewska Listopad 8, 2017 o 10:47

Witam. Oczywiście można rozważać wszelkie inne rozwiązania, z tym, że musimy pamiętać, że przy kategoryzacji obiektu jest wymóg wyposażenia pokoi w TV, aby uzyskać daną kategoryzację.

Odpowiedz

Grzegorz grudzień 10, 2017 o 15:15
Agnieszka Wasilewska grudzień 12, 2017 o 12:27

Temat tego wyroku poruszam w innym wpisie na blogu: tutaj
Zapraszam do lektury

Odpowiedz

bartek styczeń 4, 2018 o 12:03

Na kim spoczywa ciężar dowodu, że odtwarzano danego artystę ? przykładowo SAWP ma relatywnie niewielką listę zrzeszonych artystów. Czy jeżeli odtwarzam muzykę innych artystów, zrzeszonych np. w ZAiKS, z którym ma się podpisaną umowę licencyjną to też należy opłacać składki do SAWP ? wydawałoby się to nieuzasadnione.

Odpowiedz

Agnieszka Wasilewska styczeń 15, 2018 o 13:00

Zgłoszony przez Pana problem jest złożony i nadaje się na cały osobny artykuł, albo nawet kilka opracowań. Ogólnie mogę powiedzieć, że zgodnie z art. 105 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych: „domniemywa się, że organizacja zbiorowego zarządzania jest uprawniona do zarządzania i ochrony w odniesieniu do pól eksploatacji objętych zbiorowym zarządzaniem oraz ma legitymację procesową w tym zakresie”. Obalenie tego domniemania jest jednak możliwe. Problem jest jednak taki, że każda organizacja reprezentuje inny zakres twórców, zaangażowanych często w stworzenie jednego utworu, np. ZAIKS autorów (przykładowo tekstów), a SAWP artystów wykonawców. Jest więc możliwe, a nawet często tak jest, że opłaty należy wnosić na rzecz większej liczby organizacji, nawet przy ograniczonym repertuarze.
Zwracam jednak uwagę, że nie udzielam w blogu porad prawnych w konkretnych sprawach (http://prawowhotelarstwie.pl/ograniczenie-odpowiedzialnosci/), wymagają one bowiem indywidualnych konsultacji i dostosowania przepisów do danego stanu faktycznego. Proszę więc nie traktować powyższego jako porady prawnej, gdyż nie znam nawet dokładnie Pana sytuacji, a jako ogólną informację na temat stanu prawnego, a w przypadku zainteresowania uzyskaniem porady prawnej zapraszam do kontaktu na maila.

Odpowiedz

Kamil styczeń 12, 2018 o 16:44

Witam Panią Pani Mecenas

Chciałbym pogratulować za ciekawy blog. Prowadzę hotel i SAWP zaczął upominać się o zawarcie z nimi umowy. Chciałbym zapytać, czy są może jakieś orzeczenia polskich sądów dotyczące udostępniania TV w pokojach hotelowych? Chciałbym móc się do nich odwołać przy ewentualnych negocjach z tymi organizacjami.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Wasilewska styczeń 15, 2018 o 13:50

Dzień Dobry. Przede wszystkim polecam mój wpis http://prawowhotelarstwie.pl/oplaty-na-rzecz-sawp-zaiks-stoart-i-innych-organizacji-zbiorowego-zarzadzania-prawami-autorskimi-cz-2/ Nie znam jeszcze wyroku Sądu polskiego, w którym strona powołałaby się na ten wyrok. Na razie dominujące jest stanowisko wskazywane w moich wpisach, że hotele zobowiązane są płacić na rzecz takich organizacji i na ogół takie wyroki zapadają w polskich Sądach, np. Sąd Apelacyjny w Gdańsku V ACa 929/15, Sąd Apelacyjny w Warszawie VI ACa 62/04. Oczywiście nie stoi to na przeszkodzie do formułowania argumentacji przeciwnej, może pomocny okaże się wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu I ACa 806/14.
Niestety nie mogę na blogu udzielić porady prawnej w Pana konkretnej sprawie, wymagałoby to poznania Pana sytuacji, konsultacji i dostosowania orzecznictwa i przepisów. Mam nadzieję, że moje wpisy i powyższy wyrok pomogą jednak Panu zapoznać się z tą tematyką. Pozdrawiam

Odpowiedz

Tomasz styczeń 16, 2018 o 22:54

Witam,

Pani Mecenas , ostatnio „zgłosił ” się do mnie kolejny poborca opłat od TV w hotelu, jest to firma MME , żądająca opłat licencyjnych za programy naszej stronniczej TVP . Czy oprócz opłacania wszystkich OZZE i abonamentu, muszę jeszcze podpisywać umowy licencyjne na kolejne kanały ogólnodostępne? Obawiam się , że za chwilę my hotelarze będziemy płacić za cokolwiek co jest dostępne za pomocą anteny naziemnej lub satelitarnej . Czy ja muszę posiadać licencję na reemisję programów TVP? A co z Polsatem, TVN i TV Trwam np.?

Pozdawiam

Odpowiedz

Agnieszka Wasilewska luty 26, 2018 o 16:47

Witam. Niestety hotele, oprócz abonamentu i opłat na rzecz organizacji takich jak STOART, ZAIKS i innych, zobowiązane są do uzyskania licencji uprawniającej do reemisji kanałów telewizyjnych w swojej sieci i uiszczania związanych z tym opłat. Zobaczymy jednak, w jakim kierunku pójdą wyroki polskich Sądów w sprawach, w których strona powoła się na wyrok TS, o którym piszę tutaj. Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawna Agnieszka Wasilewska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Agnieszka Wasilewska z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem [email protected]

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: