Częstymi błędami popełnianymi przez przedsiębiorców, są błędy związane z oznaczaniem w dokumentach i w umowach przedsiębiorców, z którymi nawiązywane są stosunki gospodarcze, jak również błędy w reprezentacji kontrahentów podpisujących umowy. W świetle obowiązujących przepisów przedsiębiorcami są w szczególności osoby fizyczne prowadzące samodzielną działalność gospodarczą (tj. oznaczone z imienia i nazwiska osoby, uwidocznione w CEIDG), wspólnicy spółki cywilnej ( ale nie sama spółka ), spółki prawa handlowego tj. jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo – akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne, spółdzielnie a także wszystkie inne jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną
Każdy przedsiębiorca występujący w obrocie gospodarczym działa pod firmą. Firma przedsiębiorcy jest ujawniona w odpowiednim rejestrze (np. CEIDG, KRS). Firmą osoby prawnej, tj. spółek jawnych, partnerskich, komandytowych, komandytowo – akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych, spółdzielni, a także innych jednostek organizacyjnych, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną, jest jej nazwa. Nadto, firma osoby prawnej powinna zawierać formę prawną w jakiej prowadzona jest działalność gospodarcza, która może być podana w skrócie, np. sp. j., sp. p., SKA, sp. z o.o., S.A., itp., oraz inne określenia dowolnie obrane. W dokumentach (zamówienia, faktury, umowy) powinna być więc wskazana nazwa z końcówką wskazująca na formę prawną, a w przypadku spółki jawnej również nazwisko co najmniej jednego wspólnika (zgodnie z KRS).
Firma osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą to jej imię i nazwisko. Do firmy osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą mogą zostać włączone także inne określenia dowolne obrane, np. jej pseudonim, określenia wskazujące na miejsce lub przedmiot działalności, określenia fantazyjne itp., jednak na dokumentach (zamówienia, faktury, umowy) powinno być uwidocznione imię i nazwisko przedsiębiorcy, zgodne z CEIDG.
Firma spółki cywilnej to imiona i nazwiska jej wspólników ze wskazaniem formy prowadzonej działalności gospodarczej, tj. spółka cywilna, lub jej skrótu „s.c.”. Do firmy spółki cywilnej mogą zostać włączone także inne określenia dowolne obrane, np. pseudonimy, określenia wskazujące na miejsce lub przedmiot działalności, itp. jednak na dokumentach (zamówienia, faktury, umowy) powinny być uwidocznione imiona i nazwiska wspólników, zgodne z CEIDG.
W momencie nawiązania kontaktów gospodarczych z przedsiębiorcą, w celu jednoznacznego ustalenia jego statusu prawnego oraz sposobu reprezentacji, koniecznym jest więc sprawdzenie odpowiedniego rejestru. Obecnie sprawdzenia można dokonać przez internet:
CEIDG: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }